Přes 80 % subjektů kritické infrastruktury investuje do provozních technologií méně než polovinu svých rozpočtů na kyberbezpečnost

Průmyslové řídicí systémy (ICS) a provozní technologie (OT) jsou zásadní pro sektory kritické infrastruktury. Efektivní ICS/OT bezpečnost zajišťuje prevenci před potenciálními katastrofickými incidenty, udržuje důvěru veřejnosti, ekonomickou stabilitu a národní bezpečnost.

Přes 80 % subjektů ale do zabezpečení provozních technologií kritické infrastruktury investuje méně než polovinu svých rozpočtů na kyberbezpečnost. 55 % firem a organizací přitom potvrzuje, že rozpočty na kybernetickou bezpečnost v posledních dvou letech rostly. Pouze 9 % z nich se však věnuje ICS/OT bezpečnosti na sto procent, což ukazuje na potenciální mezeru mezi finančními a lidskými zdroji. Vyplývá to z údajů české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, a z výzkumu globální bezpečnostní firmy OPSWAT.

Zabezpečení průmyslových řídicích systémů a provozních technologií je klíčové, protože tyto systémy tvoří páteř kritické infrastruktury, jako jsou energetické sítě, úpravy vody či výrobní procesy. Jakékoli narušení může vést k fyzickým škodám, ohrožení bezpečnosti, přerušení provozu nebo ztrátám na životech, což má vážné dopady na veřejnou bezpečnost, ekonomickou stabilitu a důvěru společnosti,“ říká Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource, která je jedním z nejzkušenějších implementátorů řešení OPSWAT v České republice. „Týmy ICS/OT fungují pod principy a omezeními, které se zásadně liší od IT pracovníků. Tyto rozdíly je třeba chápat a respektovat, protože aplikace konvenčních bezpečnostních procesů, technologií a postupů může systémy neúmyslně narušit a mít negativní bezpečnostní dopady.“

Firmy neinvestují dostatečně do své ochrany

Z výzkumu vyplývá, že 41 % firem a organizací z kritické infrastruktury vyčlenilo na bezpečnost ICS/OT maximálně čtvrtinu svého celkového rozpočtu a dalších 40 % pouze 26-50 % rozpočtu. Pouze 9 % investuje více než 75 % celkového rozpočtu. „Celkově údaje naznačují, že mnoho organizací uznává důležitost kybernetické bezpečnosti ICS/OT, ale relativně málo z nich na ni vyčleňuje více než polovinu svých rozpočtů. To potenciálně zvyšuje provozní a bezpečnostní rizika. V Evropě i přímo v České republice je situace o něco lepší, ale i tak jsou vyšší alokace rozpočtu vzácné,“ říká Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource.

Bezpečnostní incidenty

Výzkum odhalil také další důležité pohledy na kyberbezpečnost ICS/OT. Například 27 % organizací kritické infrastruktury uvádí, že během posledního roku zažily jeden nebo více bezpečnostních incidentů zahrnujících systémy ICS/OT. Mezi další poznatky patří také to, že pro 58 % respondentů je kompromitace IT je hlavním vstupním bodem útoku na ICS/OT, což reflektuje propojenost systémů. 33 % uvedlo, že vstupním bodem jsou zařízení s přístupem k internetu.

Výzkumu se zúčastnilo více než 180 profesionálů z různých sektorů kritické infrastruktury po celém světě. Respondenti byli odborníci na bezpečnost a technologie, kteří pracují v oblastech jako IT, ICS, SCADA, OT, systémy řízení procesů (PCS), distribuované řídicí systémy (DCS) a automatizační systémy.

Zdroj: Tisková zpráva ComSource
Autor/Licence fotografie: Robzor, Free for use under the Pixabay Content License